Zagotovo ste že slišali zgodbo o laminatih, ki jo govorijo številni zadovoljni uporabniki. Najbolje jo opišemo tako, da vam danes predstavimo, kako je videti sodoben dom, v katerega so vgrajene kakovostne in dolgotrajne talne obloge, imenovane laminati.
Teh danes najdete na trgu že v mnogih oblikah, barvah in načinih polaganja. Ravno zaradi tako velikega porasta pa je dobro, da znate oceniti visoko kakovost in druge parametre, ki jih različni laminati nudijo. Na kaj biti pozorni ob nakupu in kaj vse vpliva na ceno izbranega, si lahko preberete v nadaljevanju.
Talna obloga za vsak dom
Laminati kot zelo priznana obloga, ki je danes že zelo razširjena, ponuja številne možnosti za polaganje. V zadnjem času izredno priljubljena kombinacija so keramične ploščice v nadaljevanju z laminati. Ti preseki se uporabljajo predvsem za prostore, kot so kuhinja-dnevni prostor, kopalnica-hodnik, predsoba-hodnik in podobno.
Uporabniki največkrat izberejo te ravno zaradi kakovostnega vzdrževanja, higiene in pa tudi zaradi dostopne cene.
Laminati in njihove prednosti uporabe
Ker se doma ne bi počutili kot doma, če ne bi bilo opremljeno po vaših željah in smernicah, se ne bi počutili tako domače. In ravno to je razlog, da se veliko uporabnikov odloči za lesene talne obloge ali pa imitacije teh. Les, ki je živa obloga, tako diha skupaj s prostorom in ustvarja ta nežen, a obenem moderen videz.
Poglejmo si njihove prednosti:
- v več slojih za trdnost in kakovost,
- hitro razvijajoča se antibakterijska obloga,
- ponuja funkcionalnost,
- enostavno vzdrževanje,
- vsestranskost in udobje,
- vzdržljivost: odporen proti udarcem in praskam,
- estetski in privlačen videz ter
- primeren za toplovodno talno gretje.
Ne nazadnje pa je tudi cenovno dostopen in uvrščen med sanjske obloge. Če boste izbrali dolgotrajnega, ste lahko prepričani, da se bo obdržal za še dolga leta uporabe. Takšne vrste imajo tudi daljšo garancijsko dobo.
Kako ga pravilno izbrati?
Laminati se kupujejo glede na to, kako bo sam prostor hodno obremenjen. To pomeni, da izberete za zelo hoden prostor debelejšega, za manj ali skoraj nič hodnega pa tanjšega. Razporejeni so po lestvici glede na razrede obrabe od W31 do W33.
Sam izdelek je sestavljen iz več plasti, ki mu omogočajo:
- zgornja plast: daje trdnost in vzorec oz. moderen videz,
- srednja plast: omogoča stabilnost ter
- spodnja plast, ki preprečuje zvijanje.
Ob izbiri bodite pozorni, da ne gledate na nizkost cen, ampak na kakovost in trajnost samega materiala. Tako se vam izdelek ne bo ob manjši vlagi napenjal in zvijal, ter vam bo nudil optimalno mehkobo in kakovostno obstoječo oblogo.
Polaganje talnih oblog, kot so laminati
Pred polaganjem teh talnih oblog je dobro vedeti nekaj smernic, če se boste tega opravila lotili sami, ali pa tudi zato, da boste ob pogledu na najetega strokovnjaka vedeli, kaj in kako delo poteka in ga boste lahko nadzorovali. Sami laminati so primerni za polaganje v različnih prostorih, na stopnicah, stenah in več.
Pred polaganjem vam svetujemo, da neodprte pakete z izdelkom pustite v sobi, v kateri se bo ta položil, stati vsaj 48 ur, da se aklimatizira. Tako boste preprečili kasnejše deformacije samih tal. Preden se boste odločili polagati, tudi preverite, da so tla ravna in razne neravnine, morebiti večje od 3 mm na 1 mm, primerno izravnajte.
Postopek:
- temperatura v prostoru je optimalna od 15 do 30 °C,
- vlažnost naj se giba od 40 % do 60 %,
- na surova tla predhodno položite protihrupni filc ali v primeru vlažnosti vodo-neprepustno folijo,
- nadaljujete s polaganjem pene,
- nanjo z začetkom ob steni, z odmikom 12 mm od stene, postavite lesene količke,
- nato začnete polaganje s spajanjem po dolžini in natančno nadaljujete do konca.
Bodite natančni, da bodo izbrani laminati zasijali v vsej svoji lepoti točno tako, kot ste si to želeli.